Hea lapsevanem!
On jälle aeg tuletada meelde huvihariduse ja huvitegevuse toetuse taotlemise aega ja korraldust.
Oluline on teada, et sellest õppeaastast on toetuse reeglid mõnevõrra muutunud. Kui varasematel aastatel on Haljala vald olnud maakonnas konkurentsitult kõige suurema huvihariduse ja -tegevuse toetuse maksja, siis kahjuks käesolevaks ajaks mitmete olulise mõjuga tegurite (üldine majandus, Haljala Kooli ehitusega seotud rahalised kohustused laenude tagasimaksete näol, maksupoliitika muudatused) koostoimel vallal enam sellist võimekust ei ole.
Haljala Vallavolikogu 16.05.2023 määrusega nr 43 on kehtestatud Haljala valla huvihariduse ja huvitegevuse toetamise kord, millega reguleeritakse Haljala valla eelarvest rahvastikuregistri andmetel Haljala vallas elavate 7-19-aastaste laste ja noorte huvihariduse ja huvitegevuse toetamist.
Endiselt on toetuse liikidena olemas õppuritoetus (toetust makstakse huvikoolis õppivale ja/või huvitegevuses osalevale õppurile) ja transporditoetus ( toetust makstakse huvikoolis õppiva ja/või huvitegevuses osaleva õppuri transpordikulude osaliseks katmiseks). Muutunud on toetuste määrad ja täpsustatud taotlemise reegleid.
Õppuri- ja transpordi toetust saab taotleda Eesti rahvastikuregistri andmetel alalise elukohaga Haljala vallas elava 7-19-aastase õppuri seaduslik esindaja (vanem), kui õppuri ja vähemalt ühe tema vanema rahvastikuregistrijärgne elukoht on Haljala vallas ning õppur õpib üldhariduskoolis või kutseõppeasutuses.
Õppuritoetust makstakse maksimaalselt ühes huvitegevuses osalemiseks või huvikoolis õppimiseks. Õppuritoetuse maksimaalmäär on 70 protsenti õppemaksust või osalustasust, kuid mitte rohkem kui 250 eurot kuus ühe õppuri kohta. Ehk siis erinevalt varasemast ei tasu vald enam kogu õppemaksu või osalustasu, vaid ainult 70 % sellest. Oluline on jälgida ka toetuse summalist ülempiiri – 250 eurot. Ehk siis vald tasub kulusid kuni 250 euro ulatuses ka juhul, kui 70% lapse huvihariduse või -tegevuse kulust on sellest suurem summa.
Transporditoetust makstakse, kui huvitegevuse toimumise koht või huvikooli asukoht jääb õppuri elukohast vähemalt 15 kilomeetri kaugusele ning ainult juhul, kui huvihariduse ja huvitegevuse toimumise kohta ei ole võimalik saada maakonnasisese ühistranspordiga. Sellisel juhul kompenseeritakse sõidukulu huvihariduses või huvitegevuses osalemiseks kommertsliini sõidupiletite alusel. Kui huvihariduse ja huvitegevuse toimumise kohta ei ole võimalik saada ühistranspordiga, kompenseeritakse sõidukulud kuludokumendi alusel. Transporditoetust makstakse maksimaalselt kuni üheksa kuu eest. Transporditoetust makstakse maksimaalselt 50 eurot kuus ühe õppuri kohta. Isikliku sõiduauto kasutamisel tekkinud sõidukulud kompenseeritakse 0,10 eurot kilomeetri kohta, kuid mitte rohkem kui 50 eurot õppuri kohta kuus.
Toetuse taotlemine
Õppuritoetuse ja transporditoetuse taotlemiseks esitab 7-19-aastase õppuri vanem või alates 18. eluaastast õppur ise 15. oktoobriks või erandkorras 15. jaanuariks ametiasutusele taotluse toetuse saamiseks. Toetuse taotlemine toimub läbi Haljala vallavalitsuse toetuste ja taotluste esitamise e-keskkonna. Erandjuhtudel võib taotlust esitada e-posti teel või paberkandjal.
Toetuse maksmine
Õppurile makstakse toetust igakuiselt kulu tõendava dokumendi alusel või huvihariduse/huvitegevuse teenuseosutaja arve alusel. Toetuste väljamaksmiseks tuleb õppuri vanemal või alates 18. eluaastast õppuril ise esitada Haljala vallavalitsusele kulu tõendav dokument eelmise kuu kohta iga kuu 15. kuupäevaks. Kui kulu tõendavat dokumenti eelmise kuu kohta õigeaegselt ei esitata, ei kuulu toetus eelmise kuu eest väljamaksmisele.
Erakorraline toetus vähekindlustatud perele
Haljala vallavalitsusel on õigus määrata lähtuvalt pere sotsiaalmajanduslikust olukorrast erakorraline toetus huvihariduses või huvitegevuses osalemiseks. Erakorralist toetust on pere õigustatud saama, kui pere sissetulek peale eluasemekulude maha arvamist on võrdne või madalam kui käesoleval aastal kehtiv kahekordne toimetulekupiir. Kuna tegemist on vajaduspõhise toetusega, siis erakorralise toetuse taotlemisel esitab lapsevanem koos huvihariduse toetuse taotlusega dokumendid leibkonna kõigi liikmete sissetulekute ja eluasemekulude kohta.
Et kontrollida, kas te võiksite saada erakorralist toetust vähekindlustatud perele, saate toetuse saamise aluseks oleva toimetulekupiiri arvestada järgnevate näpunäidete järgi:
Alates 1. juunist 2022. aastast on toimetulekupiir üksi elavale inimesele või perekonna esimesele liikmele 200 eurot kuus ning 160 eurot pere teisele ja igale järgmisele liikmele. Perekonna iga alaealise liikme toimetulekupiir on 240 eurot kuus.
Palun olge taotluse esitamisel tähelepanelikud. Jälgige tähtaegu ning kindlasti kontrollige esitatavate andmete õigsust.
Täpsustavate küsimustega saate pöörduda Haljala Vallavalitsuse toetuste spetsialisti Liis Kütti poole , e-post See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. .
Parimate soovidega
Annika Kapp
haridus- ja sotsiaalteenistuse juht